openPR Logo
Press release

Rynek dystrybucji artykulow drogeryjno-kosmetycznych w Polsce

04-30-2009 02:11 PM CET | Health & Medicine

Press release from: PMR Publications

Sieci drogerii szybko zdobywają udział w wartym 20 mld zł rynku drogeryjno-kosmetycznym w Polsce. Mimo kryzysu w tym roku planują otworzyć jeszcze więcej sklepów niż w poprzednich latach, wynika z najnowszego raportu firmy PMR.

Według szacunków zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. „Rynek dystrybucji artykułów drogeryjno-kosmetycznych w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2009-2011”, wartość rynku artykułów drogeryjno-kosmetycznych wyniosła 20 mld zł w 2008 roku, co oznaczało wzrost o 13% w porównaniu z rokiem 2007.

Przewidujemy, iż w kolejnych latach tempo wzrostu rynku będzie niższe – w 2009 roku jego wartość wzrośnie ok. 5%. Spowolnienie to będzie efektem ostrożniejszych wydatków Polaków wskutek rosnącego bezrobocia, wolniejszego wzrostu płac oraz gorszych nastrojów konsumenckich wywołanych kryzysem finansowym i gospodarczym w Polsce i na świecie. Z drugiej strony rynek artykułów drogeryjno-kosmetycznych, a zwłaszcza rynek kosmetyków, będzie jedną z branż najbardziej odpornych na kryzys – „Wygląd jest dla kobiet bardzo ważny, więc nawet w trudniejszych czasach będą chciały pozwolić sobie na zakup kosmetyków, zwłaszcza tych średniej ceny, które stanowią główną ofertę większości sieci drogeryjnych. Ponadto, kosmetyki to towary, w przypadku których bardzo dużą rolę odgrywa reklama, wykreowany wizerunek marki oraz przywiązanie do danego produktu i raz osiągniętego standardu, z którego ciężko jest zrezygnować. W konsekwencji spodziewamy się, że kosmetyki będą tymi towarami, których sprzedaż w mniejszym stopniu ucierpi na kryzysie”, komentuje Patrycja Nalepa, Analityk handlu detalicznego w PMR.

Sieci rosną w siłę
Największa część sprzedaży rynku artykułów drogeryjno-kosmetycznych w Polsce realizowana jest przez sklepy drogeryjno-kosmetyczne (zarówno sieciowe jak i indywidualne), których udział w rynku rósł stopniowo na przestrzeni ostatnich lat i w 2008 roku wyniósł 33%. Drugim i trzecim z kolei kanałem dystrybucji są hipermarkety i supermarkety (razem z dyskontami) – ich łączny udział wyniósł 32% w 2008 roku. W ciągu ostatnich lat obserwowany jest spadek udziału hipermarketów i wzrost znaczenia supermarketów.

Za wzrost sprzedaży i udziału w rynku sklepów drogeryjno-kosmetycznych odpowiadają intensywnie rozwijające się i coraz popularniejsze sieci drogeryjne, którym w ostatnich dwóch latach pomagała bardzo dobra sytuacja gospodarcza i wzrost popytu konsumpcyjnego. Sklepy należące do sieci są coraz częściej wybierane na miejsce zakupu kosmetyków ze względu na takie ich zalety jak dogodna lokalizacja (w centrach handlowych, przy głównych ulicach i pasażach handlowych, na dworcach), szeroki i różnorodny asortyment, bogata oferta kosmetyków ze średniej półki, atrakcyjne ceny oraz liczne promocje. Przewagą takich drogerii np. nad hipermarketami jest ponadto wykwalifikowany przeszkolony personel służący poradą, a także nastawienie takich sklepów na nowości i produkty innowacyjne.

W rezultacie sklepy sieciowe szybko zwiększają swój udział w segmencie sklepów drogeryjno-kosmetycznych w Polsce zarówno pod względem liczby jak i sprzedaży – w 2008 roku stanowiły one już 24,5% liczby ogółu i 62,7% sprzedaży. Równocześnie zwiększa się ich udział w rynku artykułów drogeryjno-kosmetycznych – o 6 p.p. w latach 2006-2008.

W tym roku jeszcze więcej sklepów
Przewidujemy, iż w następnych latach udział sieci zarówno w sprzedaży segmentu jak i całego rynku artykułów drogeryjno-kosmetycznych nadal będzie się powiększał. Przyczyniać się do tego będzie zarówno otwieranie całkiem nowych sklepów jak i przyłączanie na zasadzie franczyzy już istniejących placówek indywidualnych.

Według szacunków PMR bieżący rok będzie lepszy od dwóch poprzednich pod względem ich liczebnego rozwoju. Liczba sklepów w największych sieciach zwiększy się o ok. 270 punktów w porównaniu z przyrostem 170 sklepów w 2008 roku i 190 w 2007. Sytuacja ta częściowo wynika z przełożonych na 2009 rok otwarć niektórych centrów handlowych, w których sieci drogeryjne wynajęły powierzchnie handlowe (np. Galeria Malta w Poznaniu, Bonarka w Krakowie, Galeria Jurajska w Częstochowie czy DTC Renoma Wrocław). Drugą przyczyną jest obecna gorsza sytuacja gospodarcza i znacznie większa skłonność niezależnych sklepów do przyłączania się do sieci, w których mają one większe szanse na przetrwanie niż działając w pojedynkę. Potwierdzeniem trendu są przykłady sieci franczyzowych, które przewidują, że w znacznym stopniu zwiększą w tym roku swą liczebność: Drogerie Koliber (wzrost z 75 na koniec 2008 roku do 85-90 punktów na koniec roku 2009), Drogerie Brawo (wzrost z 99 do 120-130) czy Drogerie Aster (wzrost z 29 do 50-60). Po trzecie w sytuacji kryzysu łatwiej będzie o lokalizacje uliczne, do tej pory zarezerwowane dla banków, które wcześniej były gotowe płacić wysokie ceny za wynajem. Jest również szansa, iż w związku z tym spadną czynsze w takich lokalach.

Rossmann sprzedaje najwięcej
Niekwestionowanym liderem polskiego rynku artykułów drogeryjno-kosmetycznych, zarówno pod względem sprzedaży jak i liczby placówek, jest w Polsce Rossmann. Według szacunków PMR w 2008 roku sprzedaż sieci Rossmann wzrosła o 36% do 2,38 mld zł, wskutek czego jej udział rynkowy sięgnął prawie 12%. W tym czasie otwartych zostało 64 nowych sklepów i na koniec roku sieć obejmowała 342 placówki. Drugi największy gracz, sieć perfumerii Sephora, osiąga przychody kilkakrotnie niższe niż Rossmann. Trzecia największa sieć – Drogerie Natura – to jednocześnie druga największa sieć biorąc pod uwagę liczbę placówek (262 na koniec 2008 roku).
W 2008 roku 10 największych sieci drogeryjnych odpowiadało za 21,7% rynku, w porównaniu do 16% w roku 2006. Spodziewamy się, że w roku 2009 roku udział ten przekroczy 24%.

Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. “Rynek dystrybucji artykułów drogeryjno-kosmetycznych w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2009-2011”.

Więcej informacji na temat raportu:
tel. /48/ 12 618 90 00
e-mail: marketing@pmrcorporate.com

O firmie PMR

PMR Publications jest działem firmy PMR, specjalizującej się w dostarczaniu wysokiej jakości informacji rynkowych oraz usług firmom zainteresowanym krajami Europy Środkowo-Wschodniej i innymi rynkami wschodzącymi. Do głównych obszarów działalności PMR należy wydawanie publikacji biznesowych
(PMR Publications), świadczenie usług konsultingowych (PMR Consulting) i badania rynku (PMR Research). Obecna na rynku od ponad trzynastu lat i posiadająca jedne z najczęściej odwiedzanych portali informacyjnych, PMR jest jedną z największych firm w swojej branży w Europie Środkowo-Wschodniej.

PMR
ul. Supniewskiego 9, 31-527 Kraków, Polska
tel. /48/ 12 618 90 00, fax /48/ 12 618 90 08
www.pmrcorporate.com

This release was published on openPR.

Permanent link to this press release:

Copy
Please set a link in the press area of your homepage to this press release on openPR. openPR disclaims liability for any content contained in this release.

You can edit or delete your press release Rynek dystrybucji artykulow drogeryjno-kosmetycznych w Polsce here

News-ID: 77818 • Views: 1629

More Releases from PMR Publications

Russian retail market recovered after the economic slowdown
Retail markets in all Russian Federal Districts increased in 2010 by total $80bn In 2010, Russian retail market recovered after the economic slowdown observed in the previous year and increased by 12.6% to RUB 16.4tr ($541bn). However, the latest PMR report „Retail in Russia 2011 – Regional focus. Market analysis and development forecasts for 2011-2013” shows that particular regional retail markets still reveal differences in their development due to their unique
Construction output in Poland up by 10% in 2011
The forthcoming year 2011 can be a breakthrough year for the construction industry in terms of construction output. Provided that the winter weather conditions are relatively favourable, the 2011 average annual growth rate can be up to 10%, driven by large civil engineering projects and major improvement in the building construction sector. According to a report prepared by research company PMR, which is entitled "Construction sector in Poland, H2 2010 -
Russian construction industry recovers after the downturn
For the first time this decade, in 2009 the construction industry in Russia, which was severely affected by the global economic downturn, shrank in comparison with the preceding year. In the current year, a recovery has begun, prompted by the numerous projects supported or directly funded by the government. In the next few months, growth in the construction industry will be driven by the civil engineering and residential construction subdivisions
Retail market in Russia to grow by almost 10% in 2010
The growth rate of the Russian retail sector dropped severely last year due to worsening economic conditions, weakening purchasing power growth and the depreciating rouble. As a result, the retail market's value increased by only 5% in 2009 after several years of roughly 25% annual growth. Nevertheless, the situation has improved this year, and the retail market is expected to once again reach double-digit growth rates in subsequent years. According to

All 5 Releases


More Releases for Polsce

Flat Glass Market: How the Business Will Grow in 2026? Prominent Players: AGC Ch …
The global flat glass market is likely to gain traction from the rapid industrialization. It is driving the demand for flat glass as they are being used extensively in the commercial buildings to conserve energy. It is done by maximizing the usage of natural light. Fortune Business Insights™ provided this information in a recent report, titled, “Flat Glass Market Size, Share & Industry Analysis, By Type (Float, Sheet, and Rolled),
Sektor biotechnologii w farmacji: boom spodziewany dopiero w 2011 roku
Obecnie sektor biotechnologii znajdującej zastosowanie w farmacji i medycynie (tzw. „czerwonej biotechnologii”) rozwija się w Polsce w umiarkowanym tempie, wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR „Innowacje biotechnologiczne w przemyśle farmaceutycznym w Polsce 2009”. W 2008 r. przychody tego sektora spadły nawet w porównaniu do poprzedniego roku, co było spowodowane gorszymi wynikami Biotonu, największej polskiej firmy biotechnologicznej. Warto jednak zaznaczyć, że firmy biotechnologiczne pracują obecnie intensywnie nad nowymi produktami, których
Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2009
Spadająca sprzedaż i rosnące koszty powodują, że rok 2009 to trudny okres dla detalistów odzieżowych i obuwniczych. Równocześnie to czas weryfikacji strategii oraz szansa na okazyjne przejęcia gorzej radzących sobie graczy rynkowych. Przewidywania na 2010 rok są już bardziej optymistyczne. Według szacunków zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2009. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2009-2011” wartość detalicznej sprzedaży odzieży i
Rynek farmaceutyczny w Polsce wciaz na plusie
W 2008 r. rynek apteczny w Polsce osiągnął wartość 24,1 mld zł, co oznacza wzrost o 11,5% w stosunku do roku 2007. W chwili obecnej należy on do sektorów polskiej gospodarki o najbardziej optymistycznych prognozach rozwoju na najbliższe dwa lata. W latach 2009-2011 średnioroczna stopa wzrostu dla sektora (CAGR) wyniesie 7,4%. Rok 2008 jednym z najlepszych w dekadzie W 2008 r. rynek apteczny w Polsce w cenach detalicznych przekroczył wartość 24 mld
Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2009
W 2008 r. rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce osiągnął wartość 26 mld zł, wzrastając o 13% w porównaniu do 2007 r. W kolejnych latach, wobec braku odpowiednich zmian prawnych oraz kryzysu ekonomicznego dynamika rynku będzie niższa, i wyniesie około 7-11%, wynika z najnowszego raportu PMR pt. „Rynek prywatnej opieki w Polsce 2009. Prognozy rozwoju 2009-2011”. Lata 2007-2008 najlepsze dla rozwoju prywatnej opieki zdrowotnej Według szacunków PMR, w 2008 r. Polacy przeznaczyli
Rynek budowlany w Polsce
Firmy budowlane w ocenie koniunktury na rynku budowlanym są najbardziej krytyczne od ponad pięciu lat. W obliczu mniejszej ilości zamówień, budowlańcy zapowiadają pozyskiwanie nowych kontraktów głównie poprzez konkurencję cenową, czego skutkiem może być deflacja w budownictwie. Najbardziej atrakcyjnymi segmentami w najbliższych latach będą budownictwo drogowe, sportowe oraz energetyczne. Silny spadek optymizmu w sektorze budowlanym Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą PMR na potrzeby raportu „Sektor budowlany w Polsce I połowa 2009 – Prognozy